AKTUALIZOVÁNO Na nádvoří radnice se objevil v pátek 25. října prototyp nové lampy, určené pro Horní náměstí. Autorem prototypu je architekt Jan Šépka, spoluautor rekonstrukce náměstí z 90.let 20. století. Lampa už byla testována na počítači i na reálném prototypu. Teď se přesunula do Olomouce.
Jan Šépka přišel před lety s návrhem lampy s nepřímým osvětlením, dle tvaru lidově zvané plácačka. Proti umístění atypického svítidla do středu památkové rezervace se zvedla vlna nevole a proti bylo i vedení radnice. Primátor Martin Major tehdy nechal dosluhují lampy, zvané sirky, raději vyměnit za elegantnější a svítivější lampy Philips Urban Star.
Součástí následné dohody s architektem pak bylo, že bude pokračovat ve vývoji návrhu osvětlení, které by bylo pro Horní náměstí akceptovatelné. Nový návrh je výrazně subtilnější, i když se v principu původní plácačce podobá. Místo klasických výbojek navíc používá moderní výkonné LED zdroje, které svítí silněji a přitom nevytvářejí tak velký rušivý odrazový svit v okolí. Právě rušivý světelný širm z odrazů plácaček byl jednou z věcí, vytýkaných původnímu návrhu. Ve sloupech nové lampy může být umístěno i zařízení pro nabíjení telefonů.
Nyní se bude lampa testovat na nádvoří radnice, které je v úřední době přístupné veřejnosti a tedy i zájemcům o novou lampu. Na náměstí stát nemůže, protože je lampa upěvněna na masivním čtyřramenném rámu. „Lampa je totiž provizorně navařena na ocelový čtyřramenný podstavec, který by v případě instalace na náměstí mohl působit jako překážka pro chodce. Zájemci se na prototyp mohou podívat v úřední době, kdy je radnice včetně nádvoří veřejně přístupná,“ říká náměstek primátora Martin Major a dodává: „Na náměstí se ovšem v budoucnu prototyp přeci jen objeví, a to při plánovaném testu porovnání jeho reálné svítivosti se světlem, produkovaným současnými lampami.“
Každý den po setmění je teď lampa na nádvoří v provozu. Šli jsme se tedy na její světlo podívat. V porovnání s běžnými lampami v centru města je její světlo intenzivní a ostré. Nemalá část světla svítí i na fasádu budovy za sebou. Světlo je tak silné, že se nepochybně najde někdo, koho bude oslňovat. Na druhou stranu je parné, že by celková míra osvětlení na náměstí nejspíš vzrostla.
Kromě technických parametrů by lampy před případným umístěním na Horním náměstí musely získat souhlasné stanovisko památkářů. Pokud by se nový prototyp osvědčil, získal schválení památkářů a vedení města jej nakonec skutečně objednalo, stávající lampy z náměstí by mohlo město použít v jiné části Olomouce, protože jejich životnost zatím nebyla ani zdaleka vyčerpána. Tyto lampy Philips Urban Star jsou totiž na náměstí teprve pět let.
Veřejné osvětlení Horního náměstí zajišťuje celkem 33 lamp. Před pěti lety bylo nutné vyměnit původní lampy Thorn, kterým Olomoučané přezdívali sirky. Tyto lampy byly totiž po 14 letech provozu ve velmi špatném technickém stavu a navíc byla častým terčem kritiky jejich nedostatečná svítivost. Vzhledem k tomu, že se tento typ svítidel už nevyráběl, zvolilo vedení města model Philips Urban Star, oceňovaný kritiky pro zdařilý design.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson