Záchranný archeologický výzkum proběhne ještě letos na Nových Sadech v Olomouci. Důvodem je připravovaná stavba pokračování tramvajové trati Nové Sady – Povel. Vzhledem k tomu, že trať povede přes území, kde lze očekávat významné archeologické nálezy, je povinností stavebníka předem zajistit právě archeologický výzkum.
Lokalita Nové Sady – Povel je z pohledu historického a archeologického velmi významnou lokalitou. „Na vybudování druhé části tramvajové trati na Nové Sady se nepochybně spousta lidí těší, na druhou stranu ale nemůžeme opomenout zájem archeologie. Je známo, že v této lokalitě byla už v 80. letech minulého století při stavbě sídliště odkryta část velmožského sídla a opevněné osady z 8. století, tedy doby před vznikem Velkomoravské říše, což byl archeologický objev mimořádného významu. I proto jsem sám zvědavý, co se podaří archeologům v místě zachytit,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Martin Major.
O provedení výzkumu se postarají odborníci z Národního památkového ústavu, pracoviště Olomouc. Město jim zadá přímým zadáním tuto zakázku. Její náklady, které včetně daně činí asi 2,3 miliony korun, uhradí město jakožto investor celé akce. Vyčíslení předpokládaných nákladů vychází z rešerše odborníků z NPÚ. S Národním památkovým ústavem spolupracuje město na archeologických výzkumech dlouhodobě.
Bojovníci, kteří se krmili selátky
Objev předvelkomoravského sídliště se odehrál v roce 1986 při výstavbě sídliště panelového. Tým archeologa Josefa Bláhy odkryl tak významnou lokalitu, že se málem doslova přepisovaly učebnice. Historici do té doby netušili, že v Olomouci bylo tak významné osídlení, které předcházelo vzniku Velké Moravy. V osadě žil lokální vládce, družina jezdeckých bojovniků a zřejmě také kupci. Podle nálezů kostí šlo o velmi dobře živené lidi, jejichž oblíbeným chodem v jídelníčku bývalo vepřové maso a selátka.
Na místě se kromě základů opevnění, hrobů či objektů našly například kovové jízdní ostruhy, korále, šperky, kovová zdobená nákončí a mnoho dalších předmětů. Nálezy ukazovaly na dobře fungující zahraniční obchod a spojení se západní Evropou i s Pobaltím. Hradiště pravděpodobně přečkalo i násilné sjednocování Moravy v první půli 9. století a teprve ve druhé polovině 9. století se velkomoravské mocenské centrum přesunulo na dva olomoucké kopce, Petrský a Václavský, kde později vznikl i hrad a první biskupský kostel.
Ilustrační foto: NPÚ Olomouc
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson