Ohromná diskuze se strhla v pondělí 30. března večer na sociálních sítích v souvislosti s údajně dvanácti případy nákazy Covid-19 v jedné z kolejí Univerzity Palackého. Diskuze pokračuje i dnes, univerzita mezitím k tématu vydala i tiskovou zprávu.
Večerní diskuzi spustil příspěvek studentky Barbory Š., v němž si stěžuje na nedostatečný úklid na kolejích i na chování části ubytovaných studentů. „Dovolím si zde dát krátký foto - report, jak se uklízí na kolejích Generála Svobody UP v době pandemie. Recepce několikrát informována - beze změn. Kontrola dodržování nošení roušek a zákazu sdružování - nulová. Výsledek - email od Správy kolejí a menz o dvanácti pozitivních případech a karanténě celých kolejí.“ Na to reagovalo velké množství dalších studentů a také Správa kolejí a menz či prorektor UP Petr Bilík.
„No upřímně mě trochu konsternovalo, jak v menze seděla třeba snad španělskofonní skupina hromadně ve skupině, hezky vedle sebe a naproti sobě, rozestupy nerozestupy …,“ uvedla například studentka Kristýna J. Další hlasy poukazují na to, že údajně například na kolejích Generála Svobody pořádali někteří studenti večírky a „ještě se tím chlubili na sociálních sítích“. Obdobných kritických příspěvků na chování neukázněné části studentů v diskuzi zazněla řada.
Na diskuzi reagoval na Facebooku i prorektor UP Olomouc Petr Bilík: „Situace na kolejích je dnešní téma č. 1. Téma těžko řešitelné. Karanténa by měla platit pro všechny, kdo byli s několika pozitivně testovanými v kontaktu. Jak ale udržet karanténu a zároveň dodávku potravin a servis? Pro koho je karanténa platná, když ještě neproběhlo trasování pozitivně testovaných? Jak v prostředí které je "karanténní", vést permanentní úklid? To vše je probíráno s Krajskou hygienickou stanicí a ostatními, někteří studenti jsou stěhováni do izolace a rozdělováni po patrech. Nikdo nic podobného nezažil a opravdu si nepřejte být v zahraničí a v takovém stavu uváznout bez možnosti pohybu a sociálního kontaktu, byť jde v jednotlivých projevech o lehký průběh podobný rýmě nebo viróze. Zajišťujeme psychologickou pomoc po telefonu etc, donášku nákupů přes dobrovolníky. Chybí nám instrukce ze strany pověřených institucí a čekáme na jejich písemné vyjádření, protože jsou ve vzájemném rozporu.
Prosím, vydržte, než budou postupy vyjasněny.“
Dnes, v úterý 31. března, pak vydala Univerzita Palackého k tomuto tématu následující zprávu: „Aktuálně bylo na nový typ koronaviru pozitivně testováno několik zahraničních studentů UP. Tito i všichni ostatní, kteří s nimi přišli do styku, byli umístěni do karantény. Jsou soustředěni na jedné koleji, v oddělených pokojích, dle závažnosti v různých patrech. Koleje zavádějí ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí ta nejpřísnější možná opatření.“
Ve zprávě se dále popisuje, jak je o studenty na uzavřené koleji postaráno. „V rámci nastaveného karanténního režimu je pro studenty zajištěna donáška hotového jídla a zprostředkování dalších nezbytných zásob prostřednictvím dobrovolníků, to vše za dodržení nejpřísnějších bezpečnostních opatření. Studentům bude nabídnuta také psychologická pomoc, a to jak telefonicky, tak prostřednictvím internetu a sociálních sítí.“
Studenti se v rámci diskuze na Facebooku ptali Správy kolejí a menz UP i na to, jaká je situace na ostatních kolejích. „Ty nejsou v karanténě a snad to tak zůstane. Nicméně ani to nikdo neumíme garantovat, není to v možnostech SKM, hygieny, vedení UP, nikoho. Všechno záleží TAKÉ na naší disciplíně a spolupráci. Teď máme na všech kolejích přísnější režim pro vstup / výstup a tak to nějakou dobu zůstane. Diví se někdo? Nemůžeme dopustit volný pohyb osob mezi kolejemi, příchody cizích osob, apod. V principu jde o režim podobný tomu nočnímu. Vstup pouze "oprávněným", tedy studentům bydlícím na dané koleji. Při aktuálním počtu studentů na kolejích a REÁLNÉ potřebě jejich pohybu mimo koleje to žádná katastrofa není,“ zněla odpověď ze Správy kolejí a menz UP.
Dále je uvedeno i to, že s podobnými problémy se potýkají i ostatní české a moravské vysoké školy a koleje. V každé řeší situaci po svém, pro tento typ krize totiž neexistují univerzální pravidla. Každopádně univerzitě, správě kolejí i samotným studentům přejeme, ať to všechno dobře zvládnou.
Foto: FB Univerzita Palackého v Olomouci/ Barbora Š.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson