Letošní rok byl v množství splaveného materiálu rekordní již po červnových povodních. Vysoké průtoky způsobené povodní ve dnech 13. – 18. října však přinesly do vodních nádrží další stovky tun splaveného materiálu. Hrázní Povodí Moravy se svými týmy v závislosti na počasí postupně spláví z vodních nádrží odstraňují. Týká se to prakticky celé Moravy.
Povodí Moravy, s. p. postupně s pomocí těžké techniky nežádoucí materiál z hladiny vodních nádrží i jezů odstraňuje. S pomocí bagrů a jeřábů spláví odebírá z vodní hladiny a nakládá na nákladní auta. Následuje proces usušení a roztřídění materiálu na plasty, dřevo a další, po kterém je možné vytěžené spláví ekologicky zlikvidovat. Průběh těžby závisí na počasí a směru větru, nelze proto předem plánovat.
Pomyslné prvenství má Brněnská údolní nádrž, do které vysoké průtoky splavily odhadem 200 tun dřevní hmoty a dalšího materiálu. Těžbu Povodí Moravy zahájilo v na konci minulého týdne. Celkový součet splavenin na vodní nádrži Brno tak za letošní rok činí neuvěřitelných 500 tun. „Největší objem spláví se nacházel u hráze brněnské přehrady, s bagry a další těžkou technikou jsme zasahovali i u areálu dopravního podniku, na Rokli i na Rakovci, tedy především v zátokách, kam splaveniny odnesl vítr,“ vysvětlil generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. Povodí Moravy, s. p. v tomto období obvykle začíná snižovat hladinu v nádrži na tzv. zimní úroveň. Nízká hladina by ale úklid splavenin znemožnila, proto bude snižování na zimní hladinu odloženo až po dokončení těžby.
Vedle vodního díla Brno odstranilo Povodí Moravy, s. p. spláví po říjnové povodni také z vodní nádrže Nové Mlýny (50 tun), Luhačovice (30 tun) a Bystřička (30 tun). Velké množství zejména dřevní hmoty zachytila norná stěna v Podhradském rybníku na Prostějovsku. Ta zabránila splavení přibližně 120 tun materiálu do vodní nádrže Plumlov.
„Výrazným zvýšením hladin vodních toků se do řek dostává množství větví, odpadků a dalšího materiálu, který pak voda unáší. Vodní nádrže, které povodňové průtoky zachytávají a transformují, zachytí také obrovské množství spláví, které proud a vítr přinese do zátok a k hrázím vodních nádrží. Nejvíce materiálu se dostává do nádrží na středních a dolních tocích,“ doplňuje Gargulák. Některé druhy splaveného materiálu mají nepříznivý vliv na kvalitu vody v nádržích. Vedle přírodního materiálu se totiž do řek v době zvýšených průtoků mohou dostat i různé předměty a materiály např. z načerno založených skládek.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson