Kdo nestihl říjnovou premiéru, má šanci v pondělí 6. ledna. Moravské divadlo Olomouc má totiž na programu inscenaci opery Pád Antikrista, ojedinělou hned z několika pohledů. Jedná se o první tuzemské uvedení opery, kterou napsal německo-židovský skladatel, člen antroposofického hnutí a pozdější oběť holocaustu, Viktor Ullmann. Dílo upomíná svým ideovým poselstvím na osobnost Rudolfa Steinera, filosofa a esoterika, zakladatele antroposofické duchovní školy. Uvedení opery těchto dvou autorů v Olomouci předznamenává další budoucí aktivity, zaměřené na prezentaci představitelů antroposofistického učení.
V roce 1928 vznikla dramatická skica apokalypsy 20. století Pád Antikrista z pera švýcarského spisovatele a antroposofa Alberta Steffena. Vizionářské a prorocké dílo se stalo roku 1935 libretem stejnojmenné opery Viktora Ullmanna, pražského německo-židovského skladatele, žáka Arnolda Schönberga a antroposofa, který 18. října 1944 tragicky zahynul v Osvětimi. Opera Pád Antikrista je mnohovrstevnatou, synestetickou, apokalyptickou vizí vlády Regenta, jenž si nárokuje zbavit lidstvo závislosti na přírodě a „božských silách“.
Regent (předobraz Hitlera) uvězní Technika, Umělce a Kněze. Technik jeho svodům podlehne a sestrojí kosmickou loď, jež má spoutat sílu slunce. Kněz začne pracovat na novém kultu, jenž má z kamení syntetizovat chléb, a Umělec má oslavit Regentovo dílo a věčný „mír“. Umělec však v kobce skrze utrpení těla zažije rituální iniciaci, sjednocení mikrokosmu a makrokosmu. Vyřkne okultní „Ich bin“ a prohlédne pravou podstatu diktátora a tyrana, jehož blížící se triumf střídá hukot hroutící se kosmické lodi. Regent je odhalen jako Antikrist a jeho pád k zemi s sebou strhne i hvězdy. Všichni tři ruku v ruce (věda + náboženství + umění = anthroposofie) odcházejí jako bratři.
Inscenace je uvedena v německém originále s českými titulky, režie díla se ujal Jan Antonín Pitínský, hudebního nastudování a dirigování pak Miloslav Osvald.
Další reprízy jsou na programu 13. ledna, 19. února a 24. března.
Komentáře
Pjzyjf lebnal