Minulý týden se do diskuzí vrátilo téma výškové stavby Šantovka Tower. Rozsudkem Krajského soudu v Ostravě z 25. února byla zrušena část Územního plánu Olomouc. Jedná se o výškovou regulaci právě v té lokalitě, kde mimo jiné investor zamýšlel postavit tuto 75 metrů vysokou budovu. Radnice sice ještě nedostala písemné odůvodnění rozsudku, vychází tedy zatím z toho, co zaznělo u soudu. Na základě stanoviska odboru koncepce a rozvoje teď radní doporučují zastupitelstvu města schválit pořízení změny územního plánu.
V dané lokalitě stanovuje územní plán maximální výšku zástavby 19/23 metrů (výška římsy a výška hřebene střechy). Výškovou regulaci, kterou městu vnutil při vzniku územního plánu dotčený orgán Ministerstvo kultury ČR, označil soud za nedostatečně odůvodněnou. Daná část územního plánu je proto soudem zrušena od 31. 12. 2015. Investorovi, který se s městem sudí, nemusí přitom jít zdaleka jen o výškovou stavbu, ale i o další běžné budovy, pro něž je daný limit prostě těsný, byť by se nejednalo o žádné výškové objekty.
Nyní by tedy mělo zastupitelstvo města bezodkladně rozhodnout o pořízení změny územního plánu a o jejím obsahu. Součástí dalších kroků bude i jednání s Ministerstvem kultury. Právě ministerstvo by mělo napravit nedostatečné odůvodnění, vytýkané soudem. Lidově řečeno; není to tedy tak, že by nyní muselo město za každou cenu bojovat za potvrzení výškové regulace, jíž do územního plánu města zakomponovalo na pokyn ministerstva, které však nebylo zatím schopno takovou regulaci dostatečně zdůvodnit. Bude na ministerstvu, aby vysvětlilo, proč lpí na takovém stanovisku.
Příjemný šok, říkají pořadatelé o výtěžku sbírky na pomoc dětským pacientům
Kde stával nejstarší biskupský chrám v Olomouci? Byl tu ještě před katedrálou
Folklorní sláva s cimbálem, piráti a skvělá bluesmanka Wanda Johnson