Olomouc má šanci vyhrát! Boduje ve dvou soutěžích o nejlepší památky

Chybová zpráva

Deprecated function: Function create_function() is deprecated ve funkci eval() (řádek: 1 v souboru /var/www/clients/client0/web26/web/modules/php/php.module(80) : eval()'d code).
Pátek, 5.2.2021

Že je Olomouc významné historické město, o tom není pochyb. Aby si však svou krásu udržela, je třeba o historický odkaz a památky náležitě pečovat. V Olomouci to děláme dobře, alespoň podle soudu Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Olomouc totiž zvítězila v krajských kolech hned dvou soutěží, které Sdružení pořádá – Historické město roku 2020 a Památka roku 2020. Postupuje tak do dalších klání na celostátní úrovni.

V soutěži Historické město roku nyní Olomouc získala Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v Olomouckém kraji za rok 2020 a postupuje do celostátního klání. Hodnotící komise se zaměřovala nejen na péči o kulturní památky, ale také na celkový přístup města k veřejnému prostoru, péči o obyvatele a návštěvníky města nebo prezentaci jednotlivých památek. Těch v olomoucké městské památkové rezervaci, která má rozlohu 86,79 hektaru, najdete přes 260.

V minulém roce byly dokončeny rekonstrukce hned několika významných olomouckých památek. „Už tento seznam dokládá, jak velký kus historie v Olomouci máme. Dokončila se velká oprava budovy radnice včetně opravy věže, restaurování tří kupolí v interiéru kostela sv. Michala, kovové prvky osvětlení ve freskovém sále Komenium, obnova vnějšího pláště kostela sv. Mořice, revitalizace kaple sv. Anny, restaurování jedné z kaplí v kostele Panny Marie Sněžné, obnova střešní krytiny nad bývalým kostelem sv. Kláry ve Vlastivědném muzeu, restaurování kamenných prvků západní fasády na Arcibiskupském kněžském semináři, obnova fasády u dvou historických domů na Dolním náměstí, nový háv dostaly i erby a sluneční hodiny na radnici, restauroval se i interiér baziliky na svatém Kopečku,“ vyjmenovává náměstkyně pro kulturu Markéta Záleská. „Není toho málo, zabojujeme,“ dodává.

Všechny zmíněné rekonstrukce napomohly Olomouci k vítězství v krajském kole soutěže Historické město roku 2020. S velmi rozsáhlou rekonstrukcí radnice pak město uspělo v krajském kole soutěže Památka roku 2020. Nyní tedy bude muset obstát ještě mezi ostatními krajskými šampiony již v celostátních kolech.

Cena Historické město roku a z ní vyplývající právo užívat titul Historické město roku, je udělována od roku 1994 Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj. Sestává z křišťálové plastiky, pamětního grafického listu a finanční částky jeden milion korun. Za vítězství ve druhé soutěži o Památku roku získává vítěz částku 100 tisíc korun. 

Foto: MMOL/ Jan Andreáš a NPÚ Olomouc

Fotogalerie: 
Autor: 
(rej)

Komentáře

lipitor 80mg cost <a href="https://lipiws.top/">order atorvastatin online</a> buy lipitor 80mg pills