Opuka, cihly, dřevo, hlína, voda… To jsou materiály a živly, které našly uplatnění při stavbách v areálu Domu přírody Litovelského Pomoraví. Osobitý výtvarník František Skála byl hlavní postavou dnešního představení tohoto unikátního projektu, který jedinečně vkusným způsobem dotváří krajinu.
Rajská zahrada Františka Skály spolu se Sluneční horou snů Miloše Šejna a Lesním chrámem Miloše Fekara jsou největšími objektmy, které najdou návštěvníci centra Sluňákov na krátké trase, představující kultivovanou formou galerie v přírodě krajinu kousek za Olomoucí. Mimo tyto velké stavby je na trase i několik menších prvků. „Bude to kombinace klášterní zahrady a venkovského stavení. Když se mě lidé ptají, co to symbolizuje, co to vlastně je, říkám jim, že to je to, co vidí,“ popsal výtvarník svůj "objekt" s tím, že by se zde lidé měli především cítit příjemně a využít místo k určité meditaci. „Není ani nutné fotografovat, fotografujte si to do své vlastní paměti,“ dodal. Stavba je vybudována především z opuky z bouraných staveb v okolí a také ze starých cihel. Výtvarník Skála zdůraznil, že je odpůrcem moderní architektury a možnost uskutečnit tuto stavbu tedy pojal i tak, aby ukázal, jaké jsou možnosti využití uměřenosti, proporcí a harmonie ve stavbě.
Celý areál bude otevřen až v září, dnes jej šéf centra Sluňákov Michal Bartoš představil hostům a současně připomněl, že ještě budou oslovovat možné sponzory. Prostředky, které z fondů EU získala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, se už totiž velmi tenčí a jednotlivé prvky zahrady ještě nebyly dokončeny.
Komentáře
Mrtvmd xfasua